loader
Zaburzenia potencji

Sterydy oraz ich wpływ na potencje

Sterydy czyli dokładniej steroidy to związki chemiczne, które w pierwotnym przeznaczeniu mają leczyć stany zapalne w organizmie. Ich działanie ma polegać na poprawie stanu zdrowia, co jednak nie zawsze ma miejsce. Sterydy stosowane w niewłaściwych dawkach są w stanie doprowadzić do uzależnienia, które kończy się przykrymi skutkami ubocznymi. 

Mimo iż sterydy powstały z ręki człowieka, organizm ludzki sam produkuje hormony tzw. steroidowe, które wytwarzane są przez korę nadnerczy oraz męskie i żeńskie gruczoły płciowe. Wykorzystuje się je bardzo często w terapii, w której biorą udział estrogeny czy testosteron. 

Produkty dostępne w sprzedaży zwane sterydami anabolicznymi występują najczęściej w formie zestawów witaminowych lub odżywek. Są to przede wszystkim środki chemiczne o działaniu zbliżonym do testosteronu, nigdy identycznym. Spożywanie tychże środków może znacząco wpłynąć na produkcję testosteronu oraz trwały spadek libida. 

Sterydy anaboliczne

Związki chemiczne zwane sterydami posiadają naturalne pochodzenie lub są syntetycznym wytworem. Jak sama nazwa wskazuje, są to związki, które działają anaboliczne, czyli przyspieszają procesy podziału komórek, które tworzą w dalszej kolejności tkanki. Działanie tychże związków ma wiele wspólnego z przyrostem masy mięśniowej, która bardzo często powstaje w nienaturalnym tempie, powodując nieprawidłowości. Nie rzadko sterydy anaboliczne stosowane są jako doping sportowy. Przyjmowanie tych specyfików może doprowadzić do przykrych w skutkach działań niepożądanych. Po tego typu produkty najczęściej sięgają osoby związane ze światem kulturystyki oraz podnoszące ciężary.

Zaburzenia erekcji po sterydach

Nadmiar hormonów we krwi może powodować poważne zaburzenia zdrowotne. Zbyt duże stężenie testosteronu przyczynia się do włączenia mechanizmów obronnych, co skutkuje nienaturalną reakcją. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do spadku sił a nawet depresji. Najpoważniejszym jednak skutkiem stosowania nadmiaru sterydów jest zanik jąder oraz zahamowanie spermatogenezy czy spadek libido. Wszystkie te skutki wpływają na znaczne pogorszenie się sprawności seksualnej. Co równie ważne, zbyt duża ilość testosteronu wpływa negatywnie na kanaliki nasienne, które doprowadzane są do stanów zapalnych. 

Aby zahamować rozwój zaburzeń erekcji, które są wynikiem zażywania sterydów, zaleca się natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania tychże produktów oraz wdrożenie zbilansowanej diety. Okres rekonwalescencji po sterydach może trwać bardzo długo, zatem poleca się przyjmowanie suplementów o potwierdzonym składzie, najlepiej przepisywanych przez lekarza.