Endorfiny a potencja – hormony szczęścia...
Problemy z potencją doskwierają coraz...
Psychotropy to leki psychoaktywne zapisywane przez psychiatrę. Nie są to narkotyki, leki zmieniające osobowość czy trucizny, które niszczą nerki i wątrobę. Suplementy diety nie są lekami, można je kupić w aptece lub markecie bez recepty. Są to produkty o niewielkich dawkach aktywnych, które dopiero po długim stosowaniu wpływają na samopoczucie, zdrowie czy nastrój.
Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do zażywania suplementów diety podczas kuracji lekami psychotropowymi, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Niezależnie od choroby psychiatrycznej i przyjmowanych psychotropów, warto zachować szczególną ostrożność i z rozwagą podchodzić do zażywania innych leków oraz suplementów. Zapomnij o wstydzie! Powiedz o leczeniu psychiatrycznym lekarzowi pierwszego kontaktu czy aptekarzowi – oni z pewnością dopasują odpowiednie suplementy, zwłaszcza takie, które pomogą Ci walczyć ze skutkami ubocznymi psychotropów.
Preparaty zawierające magnez i witaminę B6 najczęściej można stosować bez większych obaw, także przy kuracji przeciwdepresyjnej. Warto jednak zachować ostrożność, a przy wizycie kontrolnej dopytać lekarza o zalecenia. Najwięcej uwagi należy jednak poświęcić suplementom z wyciągami roślinnymi, które obiecują podobne działanie jak zażywane leki psychotropowe. Problemy ze snem, przemęczenie, a nawet zaburzenia lękowe – w bogatej ofercie suplementów znajdziesz preparaty na wiele objawów, jednak bez konsultacji z lekarzem nie zastępuj leków suplementami. Mają one dużo mniejsze dawki substancji aktywnych, ale mogą być stosowane uzupełniająco i wspomagająco.
Powikłania krwotoczne mogą pojawić się na skutek zażywania leków antydepresyjnych oraz suplementów diety zawierających miłorzęb japoński, żeń-szeń, różeniec górki i ostropest plamisty. Dlatego lepiej zrezygnuj z suplementów poprawiających pamięć lub potencję podczas kuracji antydepresantami.
Zaburzenia świadomości i zaburzenia poznawcze występują wtedy, gdy leki nasenne i uspokajające połączymy z żeń-szeniem, różeńcem górskim, miłorzębem plamistym oraz ostropestem plamisty. Popularne suplementy na pamięć, koncentrację oraz wzmacniające, często zawierają wyciągi z tych roślin, dlatego uważnie czytaj ich skład!
Komorowe zaburzenia rytmu serca, zapalenie trzustki i hepatotoksyczność to możliwe efekty połączenia leków przeciwpsychopatycznych z żeń-szeniem, ostropestem plamistym i różeńcem górskim. Unikaj zatem herbatek zawierających ostropest plamisty i suplementów wzmacniających serce, które zawierają żeń-szeń.
Warto podkreślić, że suplementy diety to nie tylko tabletki i syropy, ale także herbatki kupowane w aptece oraz mieszanki ziołowe do zaparzania lub do dodawania do dań. Suplementy diety sprzedawane są nie tylko w aptekach, równie często kupimy je w markecie, na stacji benzynowej, w kiosku ruchu czy osiedlowym sklepiku. Jednak miejsce zakupu nie powinno wpłynąć na świadomość tego, co zażywamy i jak może to wpłynąć na leki, które przepisał nam lekarz – nie tylko te psychotropowe.
Lekami psychotropowymi nazywa się wszelkie środki, które posiadają zdolność do wpływania...
Czytaj więcejLeki antydepresyjne można sklasyfikować na różne sposoby. W zależności od ich docelowego...
Czytaj więcejZaburzenia gospodarki potasowej oraz magnesowej często zostają bagatelizowane przez...
Czytaj więcejProblemy z potencją doskwierają coraz...
Seler naciowy to jeden z najbardziej...
O dietach, odchudzaniu, zbilansowanym...