29.09 - 15.10.2017

Warszawa / Polska


Wrzesień Październik

Edukacja


 • 2017.11.13

  Rok pod znakiem Jubileuszy! 5-lecie Fundacji Kultury bez Barier

  W tym roku obchodzimy Jubileusz nie tylko Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, ale także naszej Fundacji. Dokładnie 13 listopada 2012 roku oficjalnie ogłosiliśmy narodziny Fundacji Kultury bez Barier (która wyrosła z projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"). Chcemy świętować nasze urodziny razem z Wami! Przygotowujemy więc taki rozkład kulturalnej jazdy bez barier, by każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie.

  Planujemy:
  III Forum Kultury Bez Barier – 9:30-15:30
  17:30 – pokaz filmowy „Mój Vincent”, promocja Czytanie Obrazów
  20:30 – after party
  Spotkanie podczas Forum będzie okazją do podsumowania naszych pofestiwalowych wrażeń, zebrania wniosków na przyszłość oraz promocji naszej publikacji dotyczącej Dobrych Praktyk w Kulturze bez Barier.
  Tematem forum będą "Dobre praktyki vs. Pułapki dostępności". Czy integrować za wszelką cenę, a może zaoferować różne zajęcia dla różnych grup? Jakie oczekiwania mają osoby z poszczególnymi niepełnosprawnościami? Co dla nich jest atrakcyjne? Na te wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania.
  O tym, że kultura powinna być dostępna już wiemy. Coraz więcej jest instytucji w Polsce, które oferują wydarzenia kulturalne z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących, tłumaczeniem na język migowy, pętlą indukcyjną, materiałami do dotykania? Coraz więcej jest miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu.
  Jednak nie wszędzie udaje się nam zaprosić tylu uczestników ilu byśmy chcieli. Dlaczego tak się dzieje? Jakie błędy popełniamy? Co jest magnesem dla osób G/-głuchych, a co jest atrakcyjne dla osób z niepełnosprawnością wzroku? Czy chcemy spotykać się na wszystkich wydarzeniach razem bez względu na niepełnosprawność, czy może jednak są miejsca i działania, gdzie wolelibyśmy, my odbiorcy i my edukatorzy rozdzielić zajęcia.

  Kiedy i jak to dobrze zrobić?
  Wreszcie zastanowimy się wspólnie czy mniej nie znaczy czasem więcej? Czy lepiej zrezygnować z nadmiaru wydarzeń na rzecz ich jakości?
  Czy może przeciwnie? Chcemy więcej, bo chcemy mieć wybór, chcemy stanąć przed dylematem: czy dziś pójdę do teatru, czy do muzeum?
   
  Serdecznie zapraszamy pracowników instytucji kultury, animatorów, edukatorów oraz odbiorców kultury z niepełnosprawnościami.

  Ramowy plan spotkania:
  9:30-10:00 - Rejestracja i przywitanie gości
  10:00-11:00 – Podsumowanie 5.WFKBB, prezentacja publikacji "Kultura bez Barier. Dobre praktyki"
  11:00-12:00 - "Warsztat na Zachętę" i co z tego wynikło? Uczestnictwo w kulturze z perspektywy odbiorcy niesłyszącego i niewidomego (Paulina Celińska - Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki, Monika Dubiel, Daniel Kotowski)
  12:00-13:00 - Co działa w teatrze na widza? Doświadczenia realizacji programu TR BEZ BARIER (Anna Rochowska)
  Przerwa kawowa
  13:30-14:30 - Kultura przyjazna osobom z autyzmem – jak to działa? (Anna Zdzieborska - Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki, Aleksandra Sztajerwald)
  14:30-15:30 - Dyskusja

  Na zgłoszenia czekamy do 10. listopada 2017
  Zgłoszenia na forum przyjmuje Aleksandra Sztajerwald
  e-mail: aleksandra@kulturabezbarier.org
  tel/SMS: 606 693 399
   
  Serdecznie zapraszamy!

Powrót