loader
Zaburzenia potencji

Negatywny wpływ nadwagi na Twoje libido

Czy ktoś jeszcze wątpi w negatywny wpływ nadwagi na libido? Tak! Nadwaga oddziałuje zarówno na Twój organizm – w tym sprawność seksualną – oraz na Twoją samoakceptację. Dodatkowe kilogramy odbierają ochotę na współżycie obu płciom. Otyłość prowadzi do wielu chorób, takich jak cukrzyca i nadciśnienie, które również mogą odcisnąć swoje piętno na potencji.

Kobiety z nadwagą często skarżą się na suchość pochwy lub ból podczas stosunku. Trudno mówić o radości ze współżycia lub wysokim libido, jeśli akt seksualny kojarzy się z bólem i dyskomfortem, prawda? Z kolei mężczyźni o znacznie podwyższonej masie ciała mają problemy ze wzwodem.

Kompleksy, brak akceptacji samego siebie czy dyskomfort psychiczny towarzyszą osobom z nadwagą cały czas. Niestety, te kłopoty zabierają również do sypialni! Jeśli cały dzień pełen jest złośliwości, utyskiwań i złośliwych uwag, to nie sposób zatem oczekiwać, że apetyt na seks i romantyczna atmosfera pojawią się nagle wieczorem, gdy jedna ze stron będzie gotowa.

Nie tylko nadciśnienie i cukrzyca, czyli negatywny wpływ nadwagi na Twoje libido

Osoby walczące z nadwagą często muszą także uporać się z ospałością, słabszą kondycją, i brakiem energii… Choć brzmi to nieco banalnie, to warto pamiętać, że takie objawy potrafią doskwierać miesiącami, co także oddziałuje na nastrój i samoocenę osoby z nadwagą.

Najpoważniejsze zaburzenie wynikające z nadprogramowych kilogramów to zaburzenie gospodarki hormonalnej. U obu płci, hormony odgrywają kluczową rolę podczas współżycia. Od poziomu hormonów – głównie testosteronu – zależy również odczuwanie pociągu seksualnego i pożądania. Otyłość jednak znacznie obniża poziom testosteronu w organizmie, co prowadzi do problemów z libido.

Nadciśnienie tętnicze spowodowane nadwagą sprawia, że szybciej ulegamy zmęczeniu, jesteśmy nerwowi i wciąż odczuwamy dyskomfort. Jest nam źle we własnej skórze, często jest nam zbyt gorąco… Te wszystkie czynniki oddziałują na obie płcie i znacząco zmniejszają ochotę na seks. Dlatego warto zacząć walczyć z nadwagą! Dla siebie oraz swojego partnera, który może czuć się zaniedbywany przez nasze kłopoty z potencją. Nie zapominajmy jednak o rozmowie i szczerym przyznaniu się do tego, co czujemy – to pierwszy krok do pokonania braku akceptacji swojego ciała, która tak bardzo osłabia apetyt na współżycie. 

Nadwaga wpływa także na erekcję. Mężczyznom z nadmiarowymi kilogramami dużo trudniej jest uzyskać, a potem utrzymać wzwód. Jest to przede wszystkim następstwo zaburzeń hormonalnych, ale towarzyszące otyłości choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej również negatywnie wpływają na erekcję.

Nadwaga u kobiet a apetyt na seks

Nadwaga wśród kobiet prowadzi często do spadku poziomu estrogenów w organizmie. Estrogeny u kobiet otyłych zamieniają się w testosteron, którego nadmiar prowadzi do szeregu chorób, także tych związanych z płodnością. Estrogeny to hormony płciowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, potrzebne nie mniej niż testosteron, aby panie zachowały apetyt na seks. Zwiększony poziom testosteronu skutkuje nadmiernym owłosieniem i trądzikiem, które pogarszają nastrój i zaniżają samoocenę kobiety. Trudno zatem oczekiwać podwyższonego libido u swojej partnerki!