loader
Zdrowie i dieta

Jak zwalczyć cholesterol?

Mimo iż cholesterol jest w stanie wyrządzić wiele szkód w ludzkim organizmie, jest on także dla niego potrzebny. Co jeść aby utrzymać cholesterol w normie, a czego raczej unikać? Jakie są pierwsze objawy wysokiego poziomu cholesterolu? Pamiętaj, że właściwa dieta pomoże obniżyć stężenie „złego cholesterolu” i pomóc w walce z chorobami układu krążenia.

Wszelkie choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią największe zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Są także najczęściej spotykanymi doleglwioścaimi, co niesie za sobą wysoki poziom zachorowalności na tzw.: choroby cywilizacyjne. Co zatem jeść aby uniknąć rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego? 

Czego unikać?

Ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych to priorytet do obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu. W praktyce oznacza to, że należy zmniejszyć konsumpcję produktów zwierzęcych i przenieść się na produkty, które posiadają naturalne tłuszcze roślinne. Co ważne, olej kokosowy oraz palmowy nie są zalecanymi w diecie antycholesterolowej, ponieważ zawierają wysoką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Podczas obniżania cholesterolu należy bezwzględnie unikać tłuszczów trans. W związku z tym, należy zaprzestać konsumowania gotowanych, wytwarzanych przemysłowo wypieków cukierniczych, czyli wszelkich ciast czy ciasteczek. Co więcej, należy zaprzestać spożywania dań typu instant, czyli wszelkich zup oraz sosów występujących w formie proszku. Nie należy również jeść słodyczy czekoladowych, fast foodów oraz potraw, które bazują na produktach smażonych na głębokim tłuszczu. 

Jakie choroby wywołuje podwyższony cholesterol?

  • Hipercholesterolemia - wysoki poziom cholesterolu, który jest najczęstszą chorobą dziedziczną, spowodowaną uszkodzeniem jednego genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL. 
  • Choroba Parkinsona - badanie liczby osoczowego profilu lipidowego u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona sugerowało znaczne zaangażowanie cholesterolu w postępowaniu choroby. Udowodniono, że niektóre związki wywołują śmierć komórek nerwowych. 
  • Choroba Alzheimera - udowodniono, że cholesterol odgrywa ważną rolę w modyfikacji białkowego prekursora. W konsekwencji prowadzi to do zaburzeń w metabolizmie komórek nerwowych. Nadmiar cholesterolu powoduje bowiem zwiększoną przepuszczalność bariery krew-mózg. 
  • Miażdżyca - jej powstawanie ściśle jest związane z nieprawidłowościami w obrębie metabolizmu lipidów, objawiającymi się wzrostem poziomu całkowitego cholesterolu oraz frakcji LDL, a także spadkiem zawartości frakcji HDL w osoczu. 
  • Przewlekła choroba nerek - objawia się postępującą dysfunkcją nerek. Brak jest jednak charakterystycznych objawów, które umożliwiłyby jednoznaczną diagnozę.