loader
Zaburzenia potencji

Jak przyjmowanie leków wpływa na potencję?

Nie jest tajemnicą, że przyjmowanie leków poza zapewnieniem poprawy samopoczucia, pozostawia po sobie pewnie działania niepożądane. Część leków może wywoływać skutki uboczne, w tym zaburzenia erekcji. Problemy ze sprawnością seksualną mogą się pojawić szczególnie po regularnym przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie oraz środków obniżających poziom cholesterolu. 

Wpływ leków na potencje jest w stanie diametralnie zmienić życie seksualne partnerów. Leki zaburzające naturalne mechanizmy pobudzenia organizmu, wpływają na działanie układu serotoninergicznego. Leki te z reguły powodują zahamowanie występowania erekcji. Reakcje hormonalne zostają rozregulowane, co skutkuje zmniejszonym popędem płciowym.  

Leki a sprawność seksualna 

Liczba środków farmaceutycznych, które mogą zaburzać funkcje seksualne nie jest do końca określona. Problemy te mogą dotyczyć nie tylko spadku sprawności fizycznej, lecz także wpłynąć na zaburzenia wytrysku. Jak przekonują specjaliści, zdecydowania większość schorzeń ogólnoustrojowych wiąże się bezpośrednio ze zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń erekcji. 

Kompletny mechanizm funkcji seksualnych nie jest znany. Jest to skomplikowane połączenie hormonów oraz narządów płciowych. Dopamina odpowiedzialna jest za funkcje seksualne, zaś serotonina blokuje funkcje seksualne. Niezmiernie ważne jest także sprawne działanie testosteronu, który bierze udział w pobudzeniu organizmu. 

Jeżeli pacjent zauważy jakiekolwiek zaburzenia sprawności seksualnej, powinien natychmiast zgłosić to lekarzowi. Nie zaleca się samodzielnego rezygnowania tudzież modyfikowania terapii. Zmiana środków bardzo często prowadzi do wyeliminowania pojawiających się wcześniej działań niepożądanych. 

Jakie leki zaburzają potencję?

Na utrzymanie libida w normie odpowiada wiele czynników nerwowych, hormonalnych, naczyniowych oraz psychicznych. A więc źródło wszelkich zaburzeń erekcji może być nie jedno. Wiele środków farmaceutycznych wpływa na produkcję hormonów, hamując je, co skutkuje zaburzeniem przekazu sygnałów nerwowych. Leki antydepresyjne należą do grupy środków, które najmocniej wpływają na sprawność seksualną. Jest to spowodowane zmianą poziomu substancji chemicznych w mózgu. W szczególności są do leki zwane selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Zwiększenie poziomu tego hormonu upośledza proces pobudzenia organizmu. Nie mniej wymienianymi środkami zaburzającymi potencję, są leki na nadciśnienie tętnicze oraz leki obniżające poziom cholesterolu. Leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji nie są zalecane w terapii zaburzeń seksualnych spowodowanych działaniem innych leków.