loader
Zaburzenia potencji

Jak palenie papierosów wpływa na potencję?

Wpływ papierosów na zdrowie jest znaczący. Palenie papierosów jest jednym z największych zagrożeń dla organizmu zarówno kobiecego jak i męskiego. Uzależnienie to przyczynia się do niekorzystnych zmian w układzie krążenia człowieka, przez co organizm staje się mniej wydolny. Dochodzi do komplikacji transportu krwi oraz trudności w osiagnięciu i utrzymaniu erekcji. 

Palenie papierosów nie tylko negatywnie wpływa na sprawność seksualną, ponieważ równocześnie niszczy płuca, serce oraz cały układ krwionośny i oddechowy. Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną powstawania nowotworów płuc, krtani oraz innych narządów. Jak wskazują badania, regularne palenie papierosów zwiększa ryzyko impotencji o ok. 50% w wieku od 30-49 roku. Rzucenie papierosów daje jednak możliwość sprawnego powrotu do zdrowia w stosunkowo krótkim czasie. 

Palenie tytoniu a impotencja

Dlaczego palenie papierosów jest zagrożeniem dla mężczyzn? Nikotyna wchłaniana przez organizm w szybkim tempie dociera do mózgu i działa na autonomiczny układ nerwowy, w konsekwencji powodując obkurczanie naczyń krwionośnych. Co więcej, nikotyna bezpośrednio oddziałuje na śródbłonek naczyniowy, który odpowiada za produkcję tlenku azotu rozszerzającego naczynia krwionośne w trakcie wzwodu. Nikotyna wywołuje gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych w prąciu. 

Poza komplikacjami związanymi z erekcją, palacze produkują znacznie mniej nasienia, co przekłada się na zachwianą płodność. Szacuje się, że średnia objętość nasienia osób niepalących wynosi ok. 3,5 mm, natomiast u osób uzależnionych od nikotyny, 2 mm. Co więcej ruchliwość plemników jest znacznie mniejsza. Niestety, ale substancje chemiczne, które pochodzą z dymu papierosowego uszkadzają materiał genetyczny plemników, dlatego ich jakość jest zachwiana. 

Dlaczego palenie papierosów powoduje spadek libido?

Regularne palenie papierosów powoduje między innymi produkcję testosteronu w organizmie mężczyzny. W efekcie dochodzi do obniżenia sprawności seksualnej oraz braku ochoty do współżycia. Niszczycielskie działanie substancji chemicznych pozostawia piętno w funkcjonowaniu działania wielu układów. 

Palenie papierosów może powodować trwałe zaburzenia potencji, które wpływają na kondycję organizmu. Ryzyko impotencji wzrasta wraz z wiekiem oraz ilością palonych papierosów. Czynnikiem wywołującym zaburzenia wzwodu jest właśnie tytoń. Rzucenie palenia daje możliwość powrotu do pełnej sprawności seksualnej oraz do poprawy jakości nasienia, tylko w momencie gdy śródbłonek nie uległ uszkodzeniu oraz gdy nie doszło do rozwinięcia się chorób układu krążenia.