loader
Wszystko o lekach

Fakty i mity o psychotropach

Psychotropy to grupa leków, które cieszą się wyjątkowo złą sławą. Bardzo często nie postrzegamy ich tak jak innych lekarstw, choć często różnica pomiędzy psychotropami a antybiotykami zapisywanymi na anginę ropną wynika tylko ze specjalizacji lekarza, który je zapisał. Psychotropy kojarzą się z substancjami jak z horroru – na poły magicznymi, na poły trującymi.

Wstyd jest nieodłącznym elementem leczenia psychiatrycznego. Wielu pacjentów nie przyznaje się do podjętej kuracji lub bagatelizuje swoją chorobę. Skutkiem takiego postępowania jest szereg mitów, które dotyczą leków psychotropowych. Niektóre z nich są całkiem absurdalne! Równie często zapominamy też o podstawowych faktach na temat psychotropów. Jakie są fakty i mity o psychotropach?
Najpopularniejsze fakty i mity o psychotropach

Fakt 1 – psychotropy to leki!

Psychotropy to leki, a jeśli są lekami to… leczą! Choć to stwierdzenie brzmi banalnie, to bardzo często zapominamy, po co zażywamy tego typu lekarstwa. Psychotropy to leki zapisywane przez psychiatrę, które mają pomóc nam wrócić do zdrowia i odzyskać równowagę psychiczną. Przypisywanie im innych cech  nie ma sensu. Dlatego po zakończonej kuracji objawy nie wrócą. Pacjent jest wyleczony, a dalsze zażywanie leków nie prowadzi koniecznie do nawrotu choroby.

Fakt 2 – psychotropy to nie narkotyki!

W wielu artykułach, książkach i filmach pojawia się przekonanie, że psychotropy to kuzyni narkotyków. I to tych najgorszych, najbardziej uzależniających! Zapominamy jednak, że są to leki, stosowane pod nadzorem lekarza i wedle ściśle określonych dawek, które nie powodują uzależnienia. Stosowanie się do zaleceń psychiatry i przestrzeganie okresu brania leków sprawi, że uzależnienie nie jest możliwe.

Fakt 3 – psychotropy nie wpływają na osobowość!

To fakt, często czujesz się lepiej, szczególnie po długotrwałym zażywaniu psychotropów. Ale to wciąż Ty! Masz lepszy humor i nastrój, jednak wciąż jesteś sobą. Nie ma jednak mowy o zmianie osobowości. Pod wpływem leku nie zaczniesz słuchać innego gatunku muzyki, zmienisz przyjaciół lub przestaniesz zajadać się ukochanym daniem.

Mit 1 – psychotropy to ostateczność

Bardzo często zapominamy, że osoby, które przyjmują psychotropy, uczęszczają także na terapię i stosują inne aktywności, które mają na celu pomóc im powrócić do zdrowia. Psychotropy nie są ostatnią deską ratunku, a tylko jednym z wielu środków, które służą wyleczeniu. Nie tylko beznadziejne przypadki psychiatryczne otrzymują psychotropy.

Mit 2 – psychotropy można brać bez konsultacji z lekarzem

Pamiętasz te sceny z amerykańskim filmów, gdy główna postać łyka całe garście leków psychotropowych ilekroć poczuje się źle? To tylko fantazja scenarzystów. Dawkowanie psychotropów przypomina antykoncepcję dla kobiet – jest stosowane codziennie, o określonych porach, niezależnie od przeżyć i nastroju danego dnia.

Mit 3 – psychotropy sprawią, że objawy znikną w kilka chwil

Leczenie psychiatryczne trwa zwykle wiele miesięcy, dlatego nie można oczekiwać, że objawy ustąpią zaraz po łyknięciu pierwszej dawki leków. Często na pierwsze zmiany trzeba czekać kilka tygodni, a poprawa następuje stopniowo i powoli.