loader
Wszystko o lekach

Czy leki antydepresyjne wpływają na płodność?

Leki antydepresyjne można sklasyfikować na różne sposoby. W zależności od ich docelowego mechanizmu działania, w głównej mierze opierają się one na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny lub serotoniny. Ze względu na ich specyfikację, wymagają długotrwałego stosowania. Oznacza to bowiem, że trwale mogą wpłynąć na pewne zachowania czy też reakcje organizmu. 

Działanie antydepresantów jest skuteczne, jednak może pozostawić piętno na zdrowiu człowieka. Środki psychotropowe normują pewne mechanizmy, które mogą hamować płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Dowiedziono bowiem, że leki na depresję uszkadzają DNA plemników i obniżają ich ruchliwość. Czy wszystkie leki psychotropowe niszczą plemniki i wpływają na obniżenie popędu seksualnego?

Leki antydepresyjne a płodność - działanie

Wykazano, że leki antydepresyjne znacznie zwiększają przekaźnictwo noradrenergiczne i serotoninergiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Starsze leki antydepresyjne, które jednak dalej są w sprzedaży, działają na zasadzie hamowania wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy, w konsekwencji czego dochodzi do nasilenia działania neuroprzekaźników na receptory znajdujące się w receptorach.  

Nowsze środki antydepresyjne są selektywnymi inhibitorami wychwytu, które działają wyłączenie na serotoninę. Rodzaj stosowania tychże środków zależy od rodzaju zaburzeń oraz stopnia zdiagnozowanej depresji. Podczas stosowania leków psychotropowych nie zaleca się przyjmowania produktów spożywczych zawierających tyraminę. Znajduje się ona m.in w: czerwonym winie, serach pleśniowych, orzechach. Leki te powodują bowiem interakcję, co może doprowadzić do groźnych działań niepożądanych. 

Leki antydepresyjne a płodność - wpływ 

Przyjmowanie leków psychotropowych ma duży wpływ na funkcje seksualne organizmu człowieka. Mimo iż środki antydepresyjne w swoim przeznaczeniu pomagają zachować równowagę psychiczną, to jednak są w stanie wywołać pewne skutki uboczne, do których należą m.in: obniżona płodność, która wynika z uszkodzenia plemników. Zaburzenia potencji oraz płodności u kobiet charakteryzują się zaburzeniami cyklu miesiączkowania. Najczęściej proces owulacji zostaje zachwiany. U mężczyzn zmiany następują w nici DNA, która zostaje nienaturalnie pofałdowana. Mimo iż początkowy kształt oraz ruchliwość plemników był prawidłowy, wady zostały zdiagnozowane w strukturze komórek. Te oraz inne objawy decydują o zaburzeniach seksualnych, które są trudne do odwrócenia.