Endorfiny a potencja – hormony szczęścia...
Problemy z potencją doskwierają coraz...
Niestety, większość leków na depresję negatywnie wpływa na potencję u obu płci. Wystarczy wyszukać w internecie informacji na ten temat, aby znaleźć wiele wpisów na forach i blogach, gdzie pacjenci opisują swoje zmagania z depresją i apatią w łóżku, spowodowaną właśnie antydepresantami. Oczywiście, skala oddziaływania danego leku na poszczególnych pacjentów jest różna, jednak prawdą jest, że większość tego typu leków obniża libido, sprawia, że pacjenci są mniej wrażliwi na dotyk oraz potrzebują więcej czasu i pieszczot, aby osiągnąć orgazm. Antydepresanty a potencja - co warto wiedzieć?
Nawet młodzi pacjenci, zażywający antydepresanty, skarżą się na obniżenie libido. Nawet antydepresanty z grupy leków stymulujących i aktywizujących mogą negatywnie wpłynąć na potencję i odebrać ochotę na seks na wiele miesięcy. Nie można jednak zapominać, że leczenie depresji często trwa wiele miesięcy, a oddziaływanie leku na organizm znacznie zmienia się w trakcie kuracji, dlatego choć początkowo wielu pacjentów odczuwa spadek libido, to pod koniec kuracji – pomimo ciągłego zażywania danego leku – zaczynają odczuwać większy apetyt na seks.
Antydepresanty mogą nie tylko obniżyć libido, ale także uniemożliwić lub znacznie utrudnić erekcję. W skrajnych przypadkach prowadzą do priapizmu, czyli bolesnego i przetrwałego wzwodu, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Szacuje się, że aż 25% mężczyzn zażywających substancje tego typu miewa problemy z erekcją, będące właśnie skutkiem ubocznym leków.
Kobiety zażywające leki przeciw depresji najczęściej całkiem tracą zainteresowanie seksualnością, stają się „niedotykalskie”, mają kłopoty z osiągnięciem orgazmu. Niektóre pacjentki skarżą się także na inną, gorszą „jakość” orgazmu, jednak jest to kwestia skrajnie zindywidualizowana. Nierzadko kobiety leczone antydepresantami odczuwają też lekkie osłabienie reakcji na bodźce seksualne.
Czasem do kuracji antydepresantami psychiatrzy włączają leki, których celem jest osłabienie skutków ubocznych związanych z seksualnością – impotencją i spadkiem libido. Trzeba pamiętać, że brak zainteresowania seksem bywa także pośrednim objawem samej choroby, jaką jest depresja oraz może wynikać z innych skutków ubocznych spowodowanych zażywaniem antydepresantów. Do takich skutków można zaliczyć ospałość, permanentne zmęczenie, brak motywacji czy poczucie wysiłku wywołane najprostszymi czynnościami. Dla osoby zmagającej się z depresją seks może nie kojarzyć się więc z przyjemnością, ale z ciężkim, długotrwałym wysiłkiem fizycznym, na który po prostu brakuje sił…
Bywają jednak leki antydepresyjne, po których wzrasta apetyt na seks, a wrażliwość na bodźce seksualne jest większa. Istnieje też liczna grupa pacjentów, którzy nie odczuwają żadnego wpływu leków przeciwko depresji na swoje życie seksualne. Do tej grupy należą i kobiety, i mężczyźni. Nie można wskazać leków, które u każdego wywołają spadek libido lub impotencję, jednak wiele pacjentów skarży się na gorszą potencję podczas oraz krótko po terapii antydepresantami.
Wpływ papierosów na zdrowie jest znaczący. Palenie papierosów jest jednym z największych...
Czytaj więcejNie jest tajemnicą, że przyjmowanie leków poza zapewnieniem poprawy samopoczucia, pozostawia...
Czytaj więcejCzy ktoś jeszcze wątpi w negatywny wpływ nadwagi na libido? Tak! Nadwaga oddziałuje...
Czytaj więcejProblemy z potencją doskwierają coraz...
Seler naciowy to jeden z najbardziej...
O dietach, odchudzaniu, zbilansowanym...