loader
Zaburzenia potencji

4 produkty, które zabijają testosteron

Testosteron to hormon, który kojarzy się z siłą oraz męskością. Niewystarczająca jego ilość może znacznie zaburzyć naturalną równowagę organizmu. Testosteron jest podstawowym męskim steroidem, który należy do grupy androgenów, czyli związków odpowiedzialnych za nadanie pierwszorzędnych i drugorzędnych cech płciowych. 

Jaką rolę pełni testosteron?

Rola testosteronu w organizmie męskim jest kluczowa. Ze względu na to, iż nadaje on cechy męskie, jego zachwianie może prowadzić do poważnych komplikacji. Testosteron odpowiada m.in za: obniżenie barwy głosu, pojawienie się owłosienia łonowego oraz owłosienia twarzy w okresie dojrzewania, powiększenia i rozwoju członka oraz jąder, wzrostu masy mięśniowej, rozwoju i wzmocnieniu kości, produkcji plemników oraz utrzymaniu prawidłowego popędu seksualnego. 

Ten najważniejszy męski hormon odpowiada za utrzymaniu właściwej masy mięśniowej oraz ich gęstości. Niski poziom testosteronu obniża poziom libida, co więcej sylwetka staje się mniej męska i zaczyna nabierać kobiecych kształtów. Zaburzenia testosteronu wpływają także na samopoczucie. Mężczyźni cierpią wówczas na ciągłe zmęczenie, niekiedy dolegliwości te przekształcają się w depresję. 

Istnieje wiele produktów, które wpływają na pogorszenie gospodarki hormonalnej. Co ciekawe, w grupie tychże środków nie występują tylko używki, lecz także produkty użytku codziennego. 

Co zabija testosteron?

  • Alkohol - to główny sprzymierzeniec niskiego libida. Spożywanie nadmiaru alkoholu nie tylko wpływa na mniejszy popęd seksualny, lecz także na psychikę, która zostaje mocno zachwiana i poddana wielu dysfunkcjom. Liczne badania wykazały negatywny wpływ etanolu na produkcję hormonu męskości. Nawet codzienne picie niewielkiej ilości alkoholu wysokoprocentowego jest w stanie drastycznie obniżyć poziom testosteronu. 
  • Cukier - szkodzi nie tylko utrzymaniu zdrowej jamy ustnej czy właściwej wagi. Jest w stanie skutecznie obniżyć poziom testosteronu. Przeprowadzone badania na mężczyznach spożywających regularne dawki cukru dziennie, wskazały obniżenie testosteronu o co najmniej 25%. Nie bez powodu cukier nazywany jest białą śmiercią. 
  • Nasiona soi - uważa się, że regularne spożywanie soi powoduje wysokie stężenie substancji chemicznych ekwol w jelitach. Mimo wielu pozytywnych działań jakie wykazuje ten związek, nie specjalnie jest on korzystny dla mężczyzn, gdyż obniża poziom testosteronu. 
  • Przetworzona żywność - najszerzej sprecyzowana grupa produktów, które wpływają na zdrowie człowieka. Są one szkodliwe nie tylko dla mężczyzn borykających się z zaburzeniami potencji. Przetworzona żywność to w dużej mierze cukier oraz rafinowane węglowodany. Powodują m.in: zapychanie naczyń krwionośnych, wzrost wagi, spadek samopoczucia oraz koncentracji. Żywność przetworzona obniża poziom libida nie tylko u mężczyzn, lecz także u kobiet.